casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Which list shows the fractions in order from least to greatest? A. 2/3, 3/4, 7/12 B. 7/12, 3/4, 2/3 C. 3/4, 2/3, 7/12 D. 7/12, 2/3, 3/4
henry's car can travel 252 miles with 6 gallons of gasoline. He is planning a trip that will require him to drive 400 miles. He thinks he can complete the trip
The area of rectangle a is 11 over 12 square meters the area of rectangle b is 8 over 12 square meters how much larger is rectangle a
If f(x) = x^2 + 1 and g(x) = 3x + 1, find 2f(1) + 3g(4)
An equation was used to predict possible sales of phones for 6 months. The actual sales of phones are also listed. Actual sales 55 150 325 510 780 990 Predicte
can anybody help me with questions 4 and 6 please!!!! this is due today and i dont know how to do it. thank you!!
hhhhheeellllppppp mmmmmeeeee please
ln(t-1)^2=3 Solve the equation
The conference that was held on january 20, 1942 to finalize plans for the final solution was known as the ___________. a. himmler conference b. wannsee confe
An outline for an informative essay should A. use effective language. B. state the main topic. C. smooth transitions. D.include all relevant details.