3. You buy butter for $3 a pound. One portion of onion compote requires 2 oz of butter. How much does the butter for one portion cost?

Relax

Respuesta :

Answer:

The butter for one portion cost $ 0.375.

Step-by-step explanation:

Given that you buy butter for $ 3 a pound, and one portion of onion compote requires 2 oz of butter, to determine how much does the butter for one portion cost, the following calculation must be performed:

2 oz = 0.125 lb

1 = 3

0.125 = X

3 x 0.125 = X

0.375 = X

Therefore, the butter for one portion cost $ 0.375.