amiya151 amiya151
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

The first bag of chips is selling for $2.68 for 10 oz and the bigger bag of chips sells for $3.48 for 14 oz. Which bag will you spend your money on and what is that cost per ounce of chip?

HELPPPPPPPPPPPPP

Relax

Respuesta :

avamendez5344
avamendez5344 avamendez5344
  • 25-05-2021

Answer:

2.68 for 10oz= 37 each nd

3.48 for 14 oz= 40

Step-by-step explanation:

its something like that

Answer Link

Otras preguntas

I need two equations
cut a 60 cm ribbon into such that one part is one third of the other half
Need help! WILL MARKDOWN BRAINLIEST!
10 points (Weebs)What’s the square root of 9Also good h,e,n,t,a,i, manga to read or just to watch?(Other than itaddiki saikai)
The scatter plot shows the relationship between the test scores of a group of students and the number of hours they spend on social media in a week: A scatter p
What kind of effect do you think the poor education system is having on the mental state of the children? Think about what Geoffrey Canada says about students g
please ONLY right ANSWERS
Solve please. Fastest + most accurate answer gets brainliest.
During the Republic did enslave African American lived in Texas? * A True B False
I have to find the solution of the equations ​