aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Relax

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

How can you determine if two ratios are equal or equivalent?
is the ratio 4.2:1.5 proportional to the ratio 12.6:4.5
work out the volume of a cuboid 6cm by 4cm by 2.5cm
what is 7 14/15 as an improper fraction
For what values of a is the distance between P(a,3) and Q(5,2a) greater than √26
[ 7 + 0.25 ( -2/3 • -15)] -1/2
The bacteria that produce food from the chemicals in the water surrounding hydro thermal vents deep in the ocean are?
what do wo factor 4x+20y ?
Magnesium (Mg) is located to the right of sodium (Na) because Mg has.... a.) Less electrons b.) Less protons c.) Both a.) And b.) d.) None of the above.
this is something that isn't a necessity but is nice to have (like a salt shaker or a telephone)