Respuesta :

Answer:

Price of 23 toys = $276

Price of 1 toy =

[tex]276 \div 23 \\ = 12 \: dollars[/tex]

Price of 12 toys =?

Price of 12 toys =

[tex]12 \times 12 \\ = 144 \: dollars[/tex]