mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Relax

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The area of a square garage is 121 square feet. Will it fit a car that measures 13 feet long ?
A boat costs $10,300 and decreases in value by 12% per year. How much will the boat be worth after 11 years?
please Help me 13. - 9/25
When you create a system to manage all of your observational data, you must ensure that A. files are organized chronologically so you can see what a chil
Can you have high blood pressure at 20 years old
A mail truck traveled 82 miles in 4 1/2 hours. The distance is the product of the rate and the time. To the nearest tenth, what was the average speed of the mai
Calculate the percent error if the experimental value for the density of zinc is 9.95g/cm3, but the accepted value is 7.13g/cm3
At the middle school graduation dance, the DJ played 12 slow dances, which was equal to the quotient of the number of fast dances and two.
Please answer this math question!!! Correct answer gets brainiest!!!
I'm a republic , officials are elected to represent the views of the