Destro913 Destro913
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 eggs for 3 dollars. How much is cost for each egg?

Respuesta :

Merickston Merickston
  • 23-04-2021
25 cents an egg


12 eggs = $3
1 egg = x

(1 egg * $3) / 12eggs

=$0.25
Answer Link

Otras preguntas

HELP WITH MATH PLEASE, IT NEEDS TO BE DONE NOW
As a medical and health information manager, you will use online databases to compare physicians, long-term care providers, and insurance companies. Using these
1: Identify the Language Type Given a list of languages, classify them into one of the four language types discussed in the lecture (Agglutinative, Inflecting,
The force F = (70, -70) N acts on a mass of 5 kg. At time t = 0 s, the mass has a velocity v0 = (-5, 5) m/s. In which quadrant (1-4) is the force? a. Quadrant 1
Use long division to find the quotient indicated by the expression (2x³-8)/(2x)​
Among the following people, who likely must follow HIPAA regulations?
B. Determine which of the following statements are true and which are false. Then put Tor F in the blanks. Rewrite false statements to make them true. T Long-te
Suppose that the functions u and w are defined as follows. u(x) = x² +6 w (x)=√x+1 (wou)(3) = [ (u ow)(3) = [ X √6 3
The dot plots show the number of pull-ups Joe did each day during two different weeks. Find the M.A.D for each set of data. ROund to the nearest hundreth. Then
3.2. Analyse the stakeholders of The Comair Company based on the Safety Issues case study. To understand the stakeholders that you have identified, conduct a st