emely10 emely10
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

You buy a package of 12 pencils for $2.64 write this rate as a unit rate?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 24-11-2016
unit rate means how much does it cost for 1 unit

2.64 for 12 pencils
find 1 pencil
divide both sides by 12
0.22 for 1 pencil

0.22 per pencil
Answer Link

Otras preguntas

1000 people died in 1893 when a
which of the following is not regarded as a benefit of symbolic play?
The diagram shows a ball resting at the top of a hill. Which statement best describes the energy in this system
What is definition of an abiotic factor?
wrote the number in two other forms 0.632
I need to know 35-42 please
What event helped cause the eventual split of the Democratic Party, paving the way for the Republican Party and Abraham Lincoln?
If two angles are supplementary and one angle measures 113, what is the measures of the other angle? A 113 B 87 C 67 D 37
How do you factor 64-x^2 completely?
whats tge main difference between a metaphor and a simile