lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

latoya got home from work shopping at 4:30.she spent hour and 15 minutes at the mall. Then she did her grocery shopping for 30 minutes. what time did she start
michelle and rosa are researching the deepest lakes in the united states for a school project. lake tahoe has a depth of 1,644 feet. michelle believes the lake
what is the largest populations that an ecosystem an support over time? a. death rate b. carrying capacity c. immigration rate d. keystone
There was a blizzard. Snow was falling at a rate of 2 ½ inches per hour. If the snow kept accumulating at the same rate, how long would it take for 2 ½ feet of
What is the slope of a line passing through (3, 4) and (5,8)? 1/2 2 2/4 4/2
What value of x is in the solution set of -5x - 15 > 10 + 20x?
How doe the natural process of meiosis support evolution
Rachel is making bouquets she has 72 carnations and 48 roses. Each bouquet has the same number of flowers, with no flowers left over. What is the greatest numbe
Write an equation of the line below.
external respiration takes place in?