episodelover110
episodelover110 episodelover110
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A high-protein diet supplement that costs $7.00 per pound is mixed with a vitamin supplement that costs $3.50 per pound. How many pounds of each should be used to make 5 lb of a mixture that costs $4.20 per pound?

Relax

Respuesta :

cyonkman22 cyonkman22
  • 26-03-2021
The answer would be 47.5
Answer Link

Otras preguntas

I need help with all these questions
40 points to the person who answers The dot plot below shows the drawing scores of some students: A number line is shown from 1 to 5 in increments of 1. The h
which of the following would result in a chemical change
which of the following is tge first four terms of the sequence a n=3n+5?
how would you write wright 12:05 in spanish
why does Victor agree to hear the creatures tale Frankenstein
Which resources does NO need to be cycled by ecosystems because a continuous, unlimited supply is available
What unit is used to express work?
For what values of h does the equation have real solutions. √(3x-h)= x+3
Summarize current recommendation for aspirations when administering vaccinations to pediatric patients