masrurahmed132 masrurahmed132
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

At a diner, Hailey's lunch cost $6.75. Her sister's lunch cost $5.95. After lunch, they each had frozen yogurt that cost the same amount. Together the girls spent a total of $17.40. How much did each frozen yogurt cost?

Relax

Respuesta :

nonee12223 nonee12223
  • 25-03-2021

Answer:

$2.35

Step-by-step explanation:

17.40-6.75-5.95=$4.70

4.70 divided by 2 = 2.35 each

Answer Link

Otras preguntas

The shorten body has a force 1200N and it covered the 5m distance Calculate its work done​
Who is your favorite Marvel character and why?
Determine the domain on which the following graph of f(x) is negative.
40 points!! Answer pls. In a classroom activity, some biology students were given tomato seeds that had been exposed to gamma radiation on one of the NASA Spac
166=x+87-x+93 pleaseeeeeee helpppppp
How is deoxyribose different from alanine?
What type of animation is made from drawings on pieces of clear celluloid laid over top of each other? pls pst
0.08 is 10 times as great
What are six of the skills that international businesses want in their employees? What are some ways that future employees could acquire those skills
Please explain how to do this!