daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Relax

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Why did railroads become more efficient after the civil war?
Describe how experiment b was set up. what was the variable? what was the purpose of tube 3?
Write the slope intercept form of the equation of the line passing through the point (5, -4) and perpendicular to the line y=-4/3x+5
La senora Gomez_____ el coche(conducir) Yo no______ e ese hombre.(conocer) Talia_______ el color de los ojos(saber) Por que no_____ el gracias?(decir)
The most abundant chemical compound found in the human body is
Which is a noun? A. sat B. walked C. dress
What is one disadvantage of being an isolated child?
Write the slope intercept form of the equation of the line passing through the point (5, -4) and perpendicular to the line y=-4/3x+5
mrs kaushik has a square plote with
Tommy's batting average this season is 0.275. This means that he had hit in 27.5% of his at-bats. If Tommy had 11 hits so far this season, how many at-bats has