gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Relax

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP plz real answers only
of what does sand consist​
What is the perimeter of the triangle?
6. This refers to how the baptized share in Christ's priesthood.a. Through the offering of spiritual sacrificesb. Participating in the activities of the parishc
solve these two equations
A box has the following dimensions: length = x +7, width = x - 4, height = 2x-6. Find the volume of the box if x is 5​
Solve the following equation for X. 3x- 4 = 11
What political conflict existed in England during Hobbes’ life? How was this conflict related to the divine right of kings? I will mark Brainliest
You have discovered an element that is a poor conductor of electricity, has a low melting point, and is a gas at room temperature. How would you classify this e
What is the speaker’s overall goal? What doeshe/she hope to accomplish by giving their speech?