2206095
contestada

It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 12 lbs of walnuts? Enter the numeric value only, no symbols.

Relax

Respuesta :

Answer:

$55.20

Step-by-step explanation:

Create a proportion where x is the cost of 12 lbs of walnuts:

[tex]\frac{3.45}{0.75}[/tex] = [tex]\frac{x}{12}[/tex]

Cross multiply and solve for x:

0.75x = 41.4

x = 55.2

So, for 12 lbs of walnuts, it will cost $55.20