ferprol98
ferprol98 ferprol98
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​

Relax

Respuesta :

kritika3375
kritika3375 kritika3375
  • 26-02-2021

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

Answer Link

Otras preguntas

The United States Constitution is a finely crafted document that was written to last, for the sake of _____________
What I can do o promote americanism and love of country?
explain how are the decimals 0.009 and 0.09 related
The United States Constitution is a finely crafted document that was written to last, for the sake of _____________
The difference between x and half of y
Which of the following statements is true of nondisjunction? A. Nondisjunction means “not coming apart.” B. Nondisjunction is caused by chromosome pairs that f
List the numbers that have 18 as a multiple.
Ethan writes 1/6 page in 1/12 of a minute. how many pages can he read per minute
why do doctors worry more about a fever a couple of degrees celsius than a fever of a couple of degrees fahrenheit
Great landowners who became romes ruling class