Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

8. What is the value of x?
what can historians learn from studying modern societies?
Given m||n, find the value of x. (x-17) (7x+5)
Write a comparison-and-contrast essay in which you compare and contrast the character of Beowulf with that of a modern hero in a television show, video game, or
Which soil-based compounds do plants use to create amino acids from glucose? O carbon O nitrogen O fluoride O hydrogen
20. Music Two fifths of the instruments in the marching band are brass, one third are percussion, and the rest are woodwinds. a. What fraction of the band is wo
If B={3,6,9,12,15,18,21} C={3,6,9,12,15,18,21} and D={6,12,18,24} . What is B-C-D
Best answers will receive brainliest.
happy life is the main motto of life explain​
Which of the following would be in a government budget but not a personal budget? A. Health care expenses B. Military expenses C. Income from a job D. Incom