boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

write an equation for each condition 1) The line with a slope of 7 and a y-intercept of -1( in slope-intercept form) 2) The line that passes through (1,-5) and
find errors1) i'm not satisfied with (a) your explanation of where (b)  you was last night (c). no error (d)2) i came into  (a) the room when  (b) mary played t
Is it true that there a little man on the moon ? is it true
In the stomach,a. liquids are absorbedb. bile acids dissolve the fats in foodc. food is converted to chymed. nutrients are absorbed through capillaries
A 10.0-milliliter sample of NaOH(aq) is neutralized by 40.0 milliliters of 0.50 M HCl. What is the molarity of the NaOH(aq)?
Who was Tchaikovsky? need help pls
Who was Tchaikovsky? need help pls
In the stomach,a. liquids are absorbedb. bile acids dissolve the fats in foodc. food is converted to chymed. nutrients are absorbed through capillaries
A ball falls, rebounds to 72% of its previous height and falls again. After two bounces, the ball reached a height of 25cm. From what height was the ball droppe
What is the function of the pituitary gland?