ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Relax

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Identify the domain and rangewith steps please (picture below)
What is the major difference between a solution and an ordinary mixture?
Why is it 5 :30 p.m in India and 12 :00 noon in London ?
cos A/1-tan A + sin A/1-cot A =sin A + cos A
Explain why hydrogen and oxygen are considered elements whereas water is not considered an element.
(x + 7)/14 = 1 - 3/7x x=?
what is the difference between aquaculture and pisciculture?
What were the two main reasons Spain sent expeditions to the Americas?
write an equation of the line that is:   a) parallel to the line y=4x+1, and that passes through point (2,3)  b) parallel to the line 2y-6x=9, and that passes t
What is the major difference between a solution and an ordinary mixture?