AriCheeto13
AriCheeto13 AriCheeto13
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.

Relax

Respuesta :

24kallice
24kallice 24kallice
  • 24-02-2021

Answer:

10.51

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME!

Answer Link

Otras preguntas

Explain the three phases of a revolution and analyze why most revolutions follow this pattern.
A player cathces a ball. Consider the action force to be the impact of the ball against the players glove. What is the reaction to this force
hi can any one tell me the answer
Find the missing measures.
Solve this system of equations: y=-3x + 13 y=-2x + 1 Enter your answer as an ordered pair (x, y).
Quiz 1 The graph below shows a proportional relationship between a y What is the constant of proportionality. ? y​
. The nitrogen that exists on Earth was created by nitrogen-fixing bacteria. True or False
what is 6354.3 + 2384858 x 23=
Please help me solve this
If the weight of 90 books is 50kg, what is the weight of 180 such books. In both proportion and unitary method.