doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

The volume of a cardboard box is 729,000 centimeters squared. The box is 90 cm wide and 90 cm high. What is the length of the box? (Also, how do I solve this??
A number is such that its ten digit is twice its unit digit. Prove that the number itself must be seven times the sum of its digit
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
Is 6z-15 is greater than or less than 4z+11 solvable?
Translate the following sentences; Puella solicia magnam vocem audit.Magnum clamorem non amat Davus.Sextus est puer strenuus.Davus puerum strenuum non amat.Puer
is 0.31 greater or less than 0.13
The theatre club sells a total 101 tickets for $164. a student ticket cost $1. An adult ticket cost $2.50. How many student tickets were sold? Define: Relate
According to modern science.earth is 4.5 billion yrs old and written human history extends about 10,000 yrs back. Suppose the entire history of earth is represe
which of the following is equal to log 6a) log 2 + log 3b) log 2 -  log 3c) 2 log 2 + log 3d)2 log 2  - log 3
in many cells, the structure that controls the cell's activities is the