A coach buys a uniform and a basketball for each of the 15 players on the team. Each basketball costs $9.00. The coach spends $420 for uniforms and basketballs. What is the cost of 1 uniform in dollars?

Relax

Respuesta :

Call u the cost per uniform.

Since each of the 15 players gets one uniform and one basketball, we can make the following equation:

15u + 15(9) = 420

Solve this equation to get u=285/15= $19