connaughton319
connaughton319 connaughton319
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

a 5lb bag of gravel cost $4.55 what is the unit price​

Relax

Respuesta :

jacksaleeby1234
jacksaleeby1234 jacksaleeby1234
  • 22-02-2021

Answer:

.91 is the unit price

Step-by-step explanation:

The unit price in terms of pounds is just 4.55/5 which is .91 so the answer is 91 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to take special steps to format an electronic resume properly?
How to calculate percentages
can someone please help me with this IXL thanks!
Which type of front occurs when cold air and warm air are next to each other, but are at a standstill?
Escoge la frase que está escrita correctamente. A) Cuando llego te llamaré. B) Que pases un buen día. C) Ojalá que vienes a visitarme.
How can i use unicellular in a sentence??????
How would you ask someone if he or she can grill chicken?
Tommy was solving the triangle below and made a mistake what did he do wrong?
Jerry linenger spent 132 in space . how many weeks was he in space
There is a large cuban population in? miami florida. dallas texas. manhattan new york. los angeles california.