rr3u4bjh4j rr3u4bjh4j
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rachelle bought x pounds of fruit for
$2 per pound and a gallon of milk for
$3.79. She spent a total of $17.29. Write
an equation that can be used to find
how many pounds of fruit she bought.

Relax

Respuesta :

greenforestaz
greenforestaz greenforestaz
  • 22-02-2021

Step-by-step explanation:

step 1. 2x + 3.79 = 17.29. this is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

what is 11.25 as a fraction?
How does that emphasis on nature reflect the everyday life of the people
write a double fact for 2+3
Mark orders food for a restaurant. He orders 5 times the number of pounds of chicken as he does beef, and he orders 4 times the number of pounds of fish as beef
There are 8 crackers in 1 serving, 16 crackers in 2 servings, 24 crackers in 3 servings, and so on. How many crackers are in a box of 12 servings?
Why do all cells need DNA?
1/2 + 3/4 please help
find the selling price of a $270 bicycle with a 24% markup
Which caused people to leave England and go to America in the 1600s? A. civil war and looting B. poverty and overcrowding C. tyranny and oppression D. earth
an ice cream factory makes 220 quarts of ice cream in 5 hours how many quarts could be made in 12 hours?what was that rate per day