bmthgem100 bmthgem100
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Beth bought six candy bars for a total of $16.80. How much
did each candy bar cost?
Write and solve a multiplication equation to find out how much each candy bar
cost.

Respuesta :

richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 26-01-2021

Answer:

16.80 divided by 6 equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

What are the aims of culture
The ring on Leslie's right hand was a gift from her boyfriend subject is?
Name the property used to make the conclusion. If x=y and y=4, then x=4.
When Republicans chose Ulysses S. Grant as their presidential candidate in the election of 1868, Democrats chose a. Andrew Johnson. c. Samuel Tilden. b. Horatio
Write a brief essay detailing the evidence that shows how societies in North America interacted with each other.
 Write a two-paragraph essay on whether church leaders should be political rulers.
What happened as a result of the prohibition amendment.
Which of these analogies is an antonym analogy? crutches are to walk as shoes are to run red is to rose as white is to snow destroy is to build as arrival is to
isolate y in the equation 3x+2y=8
Which two groups of organisms contain members that carry out photosynthesis?