Blake1608 Blake1608
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A supermarket had a bags of red grapes for $13 for five bags they also had bags of green grapes purchased at $5.08 for two bags which type of grab is more expensive

Relax

Respuesta :

laneyconn laneyconn
  • 26-01-2021
The red grapes are more expensive because each of the red ones are $2.60 and the green ones are $2.54
Answer Link

Otras preguntas

what are non examples of mitosis ?
I don't understand this question
What was the average closing price in 1924
Lot of points if you give me a good answer. Are you for or against schools giving out homework? Argue one side and explain. Claim: Transition: Reason 1: Support
Please SOMEONE HELP ME WITH THIS WHOLE WORKSHEET ITS DUE TOMORROW
Plz help me. I have no clue (╥﹏╥). I'll respect you forever (づ ̄ ³ ̄)づ Nick has tennis practice every 6th day. Mark has tennis practice every 4th day. On July 31s
These are all arguments by someone who would be OPPOSED to A) the North Atlantic Treaty Organization. B) the North Atlantic Free Trade Agreement. C) the North A
the numbers to fill in
Which values from the given replacement set make up the solution set of the inequality? 2b–4≥2 ; {1,2,3,4} {1,2} {3,4} {1,2,3} {2,3,4}
Please help me branniest Any answer without proof will be reported