donallen1206 donallen1206
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada


Rick is buying jelly beans at the candy store. He wants to buy the package that has the lowest cost per kilogram.
Which package of jelly beans should Rick buy?
A. 2 kilograms for $10.98
B. 3 kilograms for $16.19
C. 4 kilograms for $21.15
O
D. 5 kilograms for $26.85

Relax

Respuesta :

GimenAlvarenga GimenAlvarenga
  • 26-01-2021

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why does globalization sometimes cause job loss in developed nations? A.Globalization prevents companies from hiring more workers. B.The movement of jobs to
CAN SOMEONE HELP ON 7 and 8
How did the U.S government limit business behavior during the early 20th century?
How does an indirect proof differ from a regular proof ?
This dust was once the man, Gentle, plain, just and resolute, under whose cautious hand, Against the foulest crime in history known in any land or age, Was save
Explain a consequence of the Cuban missile crisis
What is the measure of ∠ C?
How did the ideas of the enlightemment influrnce colonist in america like benjanmin franklin and thomas jefferson
During the process of cellular respiration energy is released from where?​
Can someone please help me with this question?