diannacookielover
diannacookielover diannacookielover
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me please?? You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

usnepal0
usnepal0 usnepal0
  • 25-01-2021

Answer:

3x35.96= $107.88

If you get a 4th one for free

107.88/4 = $26.97 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need to find the slope of the question and the value x and y
Which sentence is a simple sentence? A.When the monster arrived, the children screamed. B.When the children heard strange sounds, they hid under the bed. C.The
Where should the commas go in number 18 and 19?
You are fitting a new kitchen and measure the following lengths of pipe . Subtract the shortest length from the longest 0.81m; 1.08m; 0.8m; 180cm; 18cm
plzzz help meeeee!!!!!!!
For $7.52 you purchased 8 pens and highlighters from a local bookstore. Each highlighter cost $1.09 and each pen costs $0.69. How many pens did you buy?
Vector has 4 orange picks for every 3 green picks if 8 of the picks are orange how many are green
What is a vector? A. A scalar quantity. B. A quantity that has magnitude and direction. C. A magnitude that can be measured. D. A direction.
What are positive effects of overpopulation???
Please provide the answer and an explanation why that is the answer.