alfredo111peralta alfredo111peralta
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

each and every day a local grocery store sells 2 pounds of banana for $1.00. can the cost of 2 pounds of banana be represented as a function of the week? Explain.

Respuesta :

Alexaloo
Alexaloo Alexaloo
  • 24-01-2021

Answer:

Yes beacuse of course 2 pounds worth bananas are worth $1.00 so each day could equal to about $20.00 which is functional...

Step-by-step explanation: brainless pls

Answer Link

Otras preguntas

What does an increase in the consumer price index indicate?
two reasons why many cases of abuse violence are not reported
Research shows students who are best at managing their time also A. have the highest SAT scores. B. are best at working in groups. C. are best at finding​ part-
In 1997, Scotland gained more control over its affairs when the _____ was created. Presbyterian Church the United Kingdom Scottish parliament
Jake is a highly qualified individual. He recently had an interview for the position of a bank manager. The interview went well. But after a few days, he got a
Hurry need help now 25 points!!!!!!
Alicia cashed her paycheck and used half her earnings to take three friends to dinner. She spent $42.15 on dinner and she brought home more than $20.00. Write a
Sharing of electrons occurs when atoms form 1.covalent bonds 2.ionic bonds 3.ions 4.metallic bonds
How does Shakespeare use the image of the moon in A Midsummer Night’s Dream?
Concentration is the process of breaking down complex molecules of foods into smaller molecules. please select the best answer from the choices provided t f