lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

If you get this right I will mark you as a brainliest
whare is the ip address located show steps to locate it
Need help with problem #53! Arithmetic sequences!
True or false: oral communication competence can be determined only by evaluating how one speaks.
Why was it difficult for the ottomans to capture Constantinople
Evaluate, 3(16-9)+12÷3
BRAINLIESTTT ASAP!! How Did the Ghana Empire Develop? What Led to the Greatness of Timbuktu and the Mali Empire?
Rational numbers with a denominator of 10 that lie between -1/2 and 0, inclusive
what were the benefits to gathering food along the rivers for the first humans
How do you do this I need help