jackson690
jackson690 jackson690
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3 for a pack of 20 pencils. Find the cost per pencil.

Respuesta :

MeSayHi123531 MeSayHi123531
  • 24-01-2021

Answer:

20/3

Step-by-step explanation:

Answer Link
leoskipper24813 leoskipper24813
  • 24-01-2021

Answer:

15 cents right?

Step-by-step explanation:

3/20=.15

Answer Link

Otras preguntas

Please help explanation if possible
A bike shop rents bikes for $4 per hour, and helmets for $8 per day. Justin has less than $ 20 to rent a helmet and a bike for x hours. Which of following inequ
Bowl is to fruit as dish is to A. plate. B. present. C. candy. D. paper.
1. Determine the sum of the first 53 terms of the following series: 179+173+167+... 2. Determine the sum of the first 19 terms of the following series: 6−12+24−
Which of the following statements is correct with respect to the photosynthetic pathway of grass or a cactus?
Is" Python programming Language" really worth studying? If yes? Give at least 10 reasons.
HELP PLEASE ASAP!!!!! Alex can cut a cord into 7 pieces in 36 seconds. How long will it take him to cut the cord into 12 pieces?
I tried everything from adding to dividing, subtracting, multiplying but still no correct answer. Can someone help me out here please? Thank you for your time.
what do you mean by 1 joule work​
What are the values of a, b, and c in the quadratic equation 0 = 1 / 3x² – 3x – 2? O a = 3,6 =3, c= 2 O a = 1, b =-3, c= -2 O a= 2,6 = 3, c= -2 O a = 1, b = -3,