skyahchannel skyahchannel
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada


2) Aliyah had $24 to spend on seven pencils.
After buying them she had $10. How much
did each pencil cost?
Please help
I’m taking a test

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2021

Answer:

$2 per pencil

Step-by-step explanation:

In total the seven pencils costed $14 so 14 ÷ 7 = 2

Answer Link
Antwanfermin Antwanfermin
  • 23-01-2021
24-10=14
14/7=2
2$ per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Which is the third stage of cellular respiration?\?
need help on #15 please
Nina bought a package of 94 oatmeal cookies. The total weight of the cookies was 1 ounce. To the nearest hundredth of an ounce, how much did each cookie weigh?
According to one prosecutor, the reason professional misconduct takes place is because "it works." which ethical theory would support such misconduct?
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME⁉️⁉️⁉️⁉️
Find the domain & range of the following function: y = 2(3^x-1)
How to subtract 4/5 and 3/10 in simplest form
The major artistic achievement of the ming dynasty was
How many electoral votes did bill clinton win in 1996?
-1/2x - 7 = -11 What is x ?