reneezhouny reneezhouny
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

10 points
Question 6. A bakery offers a sale price of $2.50 for 4 muffins. What is
the price for 12 muffins? *
A $5.00
B $7.00
C$7.50
O D $10.00

Respuesta :

amndebater16
amndebater16 amndebater16
  • 22-01-2021

Answer:

2.50 : 4

x       : 12

2.50 x 12=4x

4x= 30

x=30/4

x= $7.50

C

Answer Link

Otras preguntas

Construction of the Aswan High Dam did: a. forced the Nubian people to relocate from their traditional homelands. b. provided the Nubian people with water for t
What were the political and military structures of Rome during the Republic?
How are cellular respiration glycolysis related?
77/10 as a mixed number
how many terms are in the expression 3x^2y^4z-6xy-3z(5x^2)
How does bohr's model of the atom differ from rutherford's?
Jade ran 6 times around her neighborhood to complete a total of 1 mile. How many times will she need to run to complete 5\6 of a mile?
Explaing why the findings are different between a general purpose search engine ( google) and a meta search engine ( ask jeeves) ?
how did Diocletian and Constantine give new life to the late Roman Empire
The ability to figure out unknown words is called: