cmrohling3434 cmrohling3434
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheryl is buying lace for her dance costume. One foot of lace costs 3 dollars. How much does each amount cost?

3/4 of a foot?

Respuesta :

joaobezerra joaobezerra
  • 24-01-2021

Answer:

3/4 of a foot will cost $2.25.

Step-by-step explanation:

This question is solved by rule of three, due to proportions.

One foot of lace costs 3 dollars. How much is 3/4 of a foot going to cost?

1 foot - 3 dollars

3/4 foot - x dollars

[tex]x = 3 \times \frac{3}{4} = \frac{9}{4} = 2.25[/tex]

So

3/4 of a foot will cost $2.25.

Answer Link

Otras preguntas

18+27 write the sum of the numbers as the product of their GCF and another sum
Write out the sample space for the given experiment. use the letter b to indicate boys and g for girls. a couple plans to have 33 children.
what is an ethnic group and how do ethnic groups relate to regions culture?
write the number of significant digits in 25.04
6x+108= how do you get the answer?
Information-processing theory asserts that development _____, and piaget's theory asserts that development _____.
A molecule of neurotransmitter is to a _______ as a key is to a keyhole.
Salivary glands are spherical exocrine glands with branched ducts. you would classify them as __________.
A person can eat when hunger is absent because:​ a. ​the hypothalamus signals availability of food in the environment. b. ​the hypothalamus monitors the availab
How do lines of latitude and longitude help you locate places on earths surface with greater accuracy?