LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Samantha pulls a wagon with her dog in it. The mass of the wagon and the dog together is 45kg. The wagon accelerates at a 0.85m/s2. What force is Molly pullin
CORRECTING SENTENCES BY ADDING APOSTROPHES Choose the word that uses the apostrophe(s) correctly. If a sentence is already correct, choose correct. The car’s en
Solve the ecuation: [tex]x=\frac{[x]+2012}{\{x\}+2013}[/tex] where [x] is the whole part of the number x and {x} is the fractional part of the number x.
a baker makes 5 apple pies for every 3 blueberry pies. last week the baker made 15 blueberry pies. how many apple pies did the baker make?
This person started a school in Alabama where black children could learn skills such as shoe making and farming.
Who was Dona Marina? a. The god of disease c. The ruler of the Taino b. A bi-lingual guide d. A missionary
how to solve 2x+y=2 and x+y=-1
In the word "claustrophobic" phob is the (5 points) root. suffix. prefix. affix.
Why were “separate but equal” schools often unfair to African Americans?
which Indian tribe did spain conquer in Peru