Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

a store is selling 9 apples for $12. If kyle has $28 to spend on apples to bake pies for a party he is having having many apples can he buy?

Respuesta :

brainyman
brainyman brainyman
  • 25-10-2016
He can buy 18 apples.
Answer Link
edog92
edog92 edog92
  • 25-10-2016
9 apples=12 dollars

18 apples=24 dollars

28 dollars= 23 apples


Answer Link

Otras preguntas

What is DNA like in a city?
Solve by row equivalent method. 6x-4y=0. x+y-5=0​
can anyone pls help me with my lyrics for my song
True or false researchers have shown that within sport people associate femininity with competence
Week 3 at 11:59 pm, ET. you will practice applying time management strategies using a journal and a time log as your planning tools.
What is the common difference in this sequence? {48, 32, 16, 0, ... }
Order the temperatures from greatest to least 90°F -25°F -45°F 60°F 5°F 10°F
Can somebody help me pls!
what factors your family makes it difficult for a person to achieve certain goals​
Which is a factor of 6x2 x − 7? x 1 2x 1 6x 7 3x 7