skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

Find the sum of -5,16,2
What type of figurative language is " A slight breeze tickles the curtains"
Out of 5,400 raffle tickets sold at the carnival, 180 are winners. At this same rate, how many winning raffles tickets can be expected if 8,100 raffle tickets a
PLEASE HELP ME I BEG YOU
a company makes a profit of $1.58 million . This is $2.69 million more than last year. What was the profit last year?
49,321.0594 which is in the tenths place
A bicycle travels 84 feet in 7 seconds.what is the ratio of distance to time.
Express each decimal as a fraction or mixed number in simplest form -0.2 equals
3 - 24 divided by 8 + 4 square
Which of the following is a solution of x2 − 10x = –36? negative 5 minus i square root of 10 5 plus i square root of 61 negative 5 minus i square root of 11