perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

What words can be spelled with the letters t j u a s s I r g
Which of the following industries has not seen an increase in hazardous waste production? a. medical b. food c. energy d. electronics
A rectangle prism is11 3/5 meters long, 9 meters wide, and 121/2 meters high. What is the volume , in cubic meters, of the prism?
What does the zigzag line in the circuit diagram represent? A. a source of electrical energy B. an electrical conductor C. an electrical resistor
Solve this equation: –9h – 6 + 12h + 40 = 22. A. h = 24 B. h = – 4 C. h = 4 D. h = –4/7
When air contains as much air as it can at a certain temperature the air is
What are three economic stances that a government may have? Describe each of these stances. 2. What are the four different types of economic resources? Describe
7) Drawing 2 cards that are all 8 from a deck of cards? __________
lines joining places that have the same temperatures are called
Solve the following equation.  3(4x−7)=27