Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

DeSean and his family need to get to grandma's for Christmas lunch by noon. If they are 120 miles away at 10 a.m., what speed do they need to go?
Add and simplify 7/30 + 9/20
explain three ways which the indigenous people impacted Europeans.​
Which of the following is a characteristic of theme? A. It is the same as a moral. B. It is unique to each piece of work. C. It exists only in literature. D. I
Which of the following belief systems did Egypt have? A. Monotheistic B. Atheistic C. Idealistic D. Polytheistic and afterlife
an action verb that is followed by a direct object
write (b^2)^4 without exponents
Ive Made a account im user kgru863
Plzzzzzx help meeeeee
A car travels the distance between logan airport and the town of framingham in 20 min. The logan express bus travels this distance in 30 min. After how long do