reginap6467 reginap6467
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulated Gloves costs ​$26.67. What is the unit price of the pairs of gloves

Relax

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

if 3 pairs of gloves cost 26.67

one pair will cost

26.67/3=8.89

Answer Link
bblake001 bblake001
  • 24-12-2020

Answer:

$8.89

Step-by-step explanation:

$26.67 / 3 = $8.89

Answer Link

Otras preguntas

How did the booming economy of the 1920s lead to changes in American life?
How many miles did the the russian empire stretch from east to west in 1861
At what point (x,y) do the two lines with equations x-2y=5 and 3x-5y=8 intersect?
what did fascists believe was necessary to achieve order in a society
What is the difference between anus and ovary
who was not free in medieval England
what did fascists believe was necessary to achieve order in a society
Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?
Why are Europe's clean energy sources important to the region?
Maria is tossing a fair coin. She tosses the coin ten times and it lands on heads eight times. If Maria tosses the coin an eleventh time, what is the probabilit