0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

plz, help ASAP!!!!!!!
Nosotros nos ________ las chaquetas, pero las olvidamos en el carro. pondríamos pondrían pondíamos ponían
WILL AWARD BRAINLIEST & SAY THANK YOU!! The total cost to pay for parking at a state park for the day and rent a paddle boat are shown. (imagine above) The
1. (03.00 LC) Select the true statement about French-speaking people: (1 point) French families generally prefer cats as pets. French families generally do not
Anoche celebramos el cumpleaños de mi hermana. Ella _______________ once años. (cumplir)
Based on the excerpt, which is the most reasonable plot prediction? O Farquhar will get caught by Northern forces. Farquhar will attempt to tamper with the brid
Jessica is walking home from a friend's house. After two minutes she is 1 mile from home. Twelve minutes after leaving, she is 0.5 miles from home. What is her
What does x equal 2(x-3)=14
Difference between plane shape and solid shape​
A ball is throw into the air from the top of a building. The height h(t) of the ball above the ground t seconds after it is thrown can be modeled by h (t) =-16t