a pizza shop sells large cheese pizzas for $8 each. each additional topping costs $0.75. write an equation that represents the cost of a pizza. let c represent cost and t represent additional toppings.

i will vmo/cshp $5-10!​

Relax

Respuesta :

y=8c+0.75t
Y represents total amount for a pizza with toppings