isaileen1213 isaileen1213
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If twelve juice boxes cost $4.20, how much would fifteen juice boxes cost?

Respuesta :

lidiyaassaye97
lidiyaassaye97 lidiyaassaye97
  • 21-12-2020

Answer:

12=$4.20

15=x$ crisscross

12*(x$)/15*$4.20

= 15*4.2/12=x

x=5.25$

Answer Link
nanafiker22
nanafiker22 nanafiker22
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12=4.20

15=x

x=15*4.20/12

x=63/12

x=5.25

Answer Link

Otras preguntas

How do scientists obtain knowledge about the world?
The organelles that produce proteins used within the cell are the _____. mitochondria lysosomes ribosomes centrioles
Which United States president secured a détente with both China and the Soviet Union, ended U.S. involvement in Vietnam, and resigned after the Watergate scanda
University libraries are _______ to the public. A. closed B. open C. inaccessible D. hostile
What is the solution of the inequality 9 - x^2 < 0? (a) {x | -3 < x < 3} (b) {x | x > 3 or x < -3} (c) {x | x | x > 3} (d) {x | x < -3}
Which of these is not measured in hertz? Select all that apply. a. period b. amplitude c. frequency d. wavelength
There are two different species of finch that live on the same small island, species A and species B. Both species successfully feed and reproduce on the island
Why is 40 days so important?
Identify the volume of the composite figure rounded to the nearest tenth.
Complicated means in bangla