hannahmarsh07 hannahmarsh07
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A wholesale supplier sells 35 kg of apples for $140. How many kg of apples can you get with $160?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 21-12-2020

Step-by-step explanation:

Amount = 35kg * 160/140 = 40kg.

Answer Link

Otras preguntas

Suggest two ways and examples in which parents can raise boys and girls to encourage equal power relations
The circumference of a circle is 60 pi cm. What is the length of an arc of 140 degrees
Find the answer to h in the problem 2h÷15=20
why is internet not considered a mass medium in africa
Mrs. Booker's class is conducting an experiment to find the probability of pulling certain colors from a bag of 25 marbles. If 6 are purple, 3 are yellow, 7 are
How do you solve this question?
Arthur earned 136 dollars in three weeks. he needs at least 189 dollars to buy a new coat for school. how much must athur earn in the next week
The diffusion of water across a selectively permeable membrane is called a. osmotic pressure. b. pinocytosis. c. active transport. d. osmosis.
In several areas of your set design, you decide to place identically drooping gladiola leaves in pairs, one behind the other. This technique is called A. clus
how to do single replacement reactions