acornell21 acornell21
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 16 lb

The unit rate is $ /lb.

Relax

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 23-11-2020

Answer:

the unit rate is $0.29/lb

Answer Link
Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 23-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1.99/16=  0.1243 a pound

Round to 0.12

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this please
Please help me with this question
Can someone please help me? :(
Write as an expression The product of x and the sun of 6 Times Square of x
Find the volume and surface area
im terrible at anything science T^T
A doghouse is to be built in the shape of a right trapezoid, as shown below. What is the area of the doghouse? 24.5 square feet 59.5 square feet 70 square
Can someone help me with this it does not make sense
Given this equation, y = 3x what is the constant?
Harry is reading an online summary of the law of reflection. The site states that after light hits a mirror, the angle of reflection is the angle between the re