alyssa104602 alyssa104602
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of walnuts that cost $6.50 per pound must be mixed with 7 pounds of cashews that cost $11 per pound to make a mixture of nuts that costs $8.60 per pound?
I need help with this question.

Relax

Respuesta :

KevinfromOneSubtarct
KevinfromOneSubtarct KevinfromOneSubtarct
  • 21-11-2020

Answer:You will need to buy 1/2 a pound of cashews and 1/2 a pound of peanuts

Answer Link

Otras preguntas

For the respiration in yeast cells lab with the bottles and balloons what would be a suitable conclusion for the lab?
I WILL MARK AS BRAINLIEST! Solve For X and Y
the money represents the
PLEASE HELP!! ___ are the most organized state of matter a.) Solids b.) liquids c.) gases
evaluate each expression and round your answers to the nearest thousandth do not round any intermediate computations​
20x2 y(x2 - y2) and 35xy?(x - y) lcm
someone help pls I need help​
raise the quotient of y and 5 to the 2nd power
Order the numbers from least to greatest. 1.25, 11, -0.41, -0.41111..., -16, 3/7
If humans evolved from apes or chimps, why are the chimps and apes still here?