dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

guess my age for brainliest answer gets it
how to solve 3x^2+22x=-35 by factoring
abcd is a trapezium, calculate the area of abcd
Great Britain’s first money making product during the Industrial Revolution was Cotton Goods Cotton Goods Tea Tea Automobiles Automobiles Steel Steel Great Brit
1 The basic particles of elements are called
2(-6+-3)over2 - (-6+-4)
A constant force pushes a 5 kg brick at 10 N. If the mass was tripled, what would happen to the acceleration if the same force is applied? (PLEASE SHOW WITH STE
1. Cuando nosotros la alfombra, debíamos pasar la aspiradora a menudo. 2. Nosotras siempre A gangas en el centro comercial. 3. Antes mis padres un horario más f
Read the poem "Bacchus's Regret" by Hunter Doyle and answer the question. [1] King Midas returned my beloved teacher to me, so I rewarded him with a wish—whate
this is the excerpt for my last question​