BeagleBoy3000
BeagleBoy3000 BeagleBoy3000
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

at most jasmine can spend $45 on bread and ham to make sandwiches. She already bought the loaves of bread for $13 and will buy ham $8 per puond. Write an inequality to determine how many pounds of ham she can buy.

Please answer ASAP

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 22-10-2020

Answer:

45-13= 32

32/8= 4

she can buy 4 lbs ham

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

are these similar and please explain why or why not.
what makes a trait a structural adaptation ??
What is the worst reaction Oedipus has to his anger about the priest's information?
Why should we respect our nation?​
help please‼ I'd greatly appreciate it ovo
Drag each tile to the correct box. Not all tiles will be used. Consider the following función. F(x) = 4x + 7
if object A has a mass of 100kg and object B has a mass of 50 kg then which will have more inertia
9/4 divided by 3/8 3/5 divided by 2/3 Thanks if you can help me I’m really struggling with math and homework because of how busy I’ve been and I’m just falling
Kristina has $400 to spend on shirts and gym shorts for a fundraiser for her schools soccer team. She needs to buy a total of at least 80 items without buying t
in the odyssey who taunts odysseus in his own home