aprice12
aprice12 aprice12
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

sara wong spent $15 on three fancy pens.how much did each pen cost

Relax

Respuesta :

DanyBoiii
DanyBoiii DanyBoiii
  • 21-10-2020

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

3 pens=$15

3x=15

3x÷3=x 15÷3=5

1 pen is $5

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this problem. 2.9 × 10 ^11 - 3.7 × 10^13
write five diffrent fractions that each simplify to two-fifths
Do 2 planes intersect at a point all the time?
Describe the three parts of a nucleotide and how they are attached to one another.
Which of the following is a strong electrolyte when it is mixed with water? (A) HNO₂ (B) KNO₃ (C) C₂H₅OH (D) CH₃COOH (E) NH₃
what is 310,763,136 in word form
What are five ways to make 64?
Compare and contrast a response and an adaptation. Use examples from your everyday world in your answer.
If a positive integer n is picked at random from the positive integers less than or equal to 10, what is the  probability that 5n + 3 ≤ 14?
is a rectangle a parallelogram yes or no explain your answer