Bananas are on sale for $0.99 per pound this week. If Shannon purchased 3.8 pounds, how much did she spend on bananas?

Relax

Respuesta :

Answer:

She spent $3.76 on bananas. Round to $3.80.

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the price per pound.

.99lb

3.8 = 3.762