
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
The total cost for producing x number of shirts = 100 + 7x
The price of each shirt is $15, therefore:
Revenue = price per shirt × number of shirts = 15 × x = 15x
Revenue = 15x
The cost of making 25 shirts is given as:
Cost = 100 + 7x = 100 + 7(25) = $275
The money earned from producing 25 shirts is given as:
Revenue = 15x = 15(25) = $375
Since the revenue is greater than cost, the students would make more money than they spent if they make and sell exactly 25 shirts